19. juli 2012 - TR Presse - mtd

Team Rynkeby ankommet til Frankrig

Team Rynkeby Ringe har netop krydset grænsen til Frankrig og fået taget det obligatoriske grænsebillede.



6. etape, Frankrig: 100 km er kørt af dagens 180 km lange kongeetape fra Dinant til Soissons. Rytterne har kæmpet sig op af den ene stigning efter den anden hele formiddagen – nogle steder med stigningsprocenter på op til 10 procent.

For et øjeblik siden krydsede holdet grænsen, hvor det gjorde et kort ophold for at få taget det obligatoriske grænsebillede.

Formanden for Folketingets Europaudvalg, Eva Kjer Hansen, som lige nu kører sin fjerde tur til Paris, er godt kørende, men ligesom de andre ryttere er hun ikke helt upåvirket af bakkerne og de seneste dages anstrengelser.

- Det er i dag, vi må slide for det, smiler hun, mens hun går tilbage sin cykel efter fotoseancen er overstået.

Venstre-kvinden blev stukket af en hveps i øjenbrynet tidligt på etapen, men det generer hende ikke synderligt.

- På en eller anden måde kom den ind bag solbrillen, og da jeg puffede den ud, stak den. Det var lidt uheldigt, men det er okay, siger hun og mærker lidt forsigtigt på den fine bule over hendes venstre øje.

Team Rynkeby Ringe fortsætter et lille stykke ind i Frankrig, hvor der vil være middagsdepot. Du kan følge turen live her:

Team Rynkeby Aktuelt

 

Hjælp os med at hjælpe